
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
Dlatego bardzo ważne jest abyśmy zareagowali, kiedy podejrzewamy, że dziecko doświadcza przemocy? Nie bądźmy obojętni na krzywdzenie dzieci! Nie czekajmy, aż będzie za późno i zareagujmy!
Gdzie zgłosić przemoc wobec dzieci:
- Policja – 112;
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 22 824 25 01;
- Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 626 94 19;
- Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100;
- Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111;
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 ;
- Najbliższy ośrodek pomocy społecznej;
- Można wysłać (także anonimowo) list do najbliższego sądu czy prokuratury z dokładnym opisem sytuacji.
Pamiętajmy, że dzieci są przyszłością świata, zadbajmy wspólnie, aby nasza przyszłość była szczęśliwa, a nie „skrzywdzona”.